Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost amendat pentru conducere fara permis desi eu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost amendat pentru conducere fara permis desi eu nu circulam

pe data de 22 aprilie fiind cu masina la un prieten,a sosit un echipaj de politia locala si a intrebat a cui este masina de la poarta ,eu am spus ca este amea,iar ei ca erau 2,mi-au cerut documentele masini si ale mele.Eu fiind in curtea prietenului si masina parcata pe dreapta linga alte 3 masini iam spus politaiului ca mi se pare abuziv si nefondat sa-i arat documentele masinii ci doar buletinul meu.Am iesit din curte afara,iam dat c.i. ,iar ei au spus sa-i urmez la sectia de politie,eu amintrebat de ce iar ei mi-au raspuns ca trebuia sa le arat documentele masinii si permisul.au plecat cu c i fora explicatii si au revenit peste 2 ore cu c.i. si spunind ca mi-au facut proces verbal .Pa 17 mai am primit proces verbalcare spune asa. A condus auto....,fara a AVEA asupra sa documentele prevazute de lege in momentul controlului,respectiv permis conducere,document de inmatriculare si inregistrare al autovehicolului. Am primit amenda 560 8 puncte amenda au pus un martor pe unul dar nu dintre cei care eram acolo respectiv 5 ,si au scris la mentiuni ... Contravenientul refuza sa ramina prezent la intocmirea procesului verbal.

ce trebuie sa fac sa nu platesc amenda deoarece eu nu circulam,nu eram linga masina si mi se parea o chestie abuziva din partea lor
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Contestatie la Judecatoria compententa. avand ca martori prietenii care erau prin jur.
In termen de 15 zile de la comunicarea PV,formulati plangere contraventionala la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Legea politiei locale. Legea 155/2010
Art. 7 - In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:

h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;

politia locala nu are atributii de a constata contraventii si aplica sanctiuni ptr lipsa documentelor in conf. cu oug 195.
ce articole au fost inscrise in pv.?
solutia este contestarea pv in termen de 15 zile.
cyan, moderator