Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... La ce acte trebuie sa fiu atenta atunci cand cumpar o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

La ce acte trebuie sa fiu atenta atunci cand cumpar o masina din Germania?

Ma gandesc sa achizitionez o masina adusa din Germania si apoi s-o inmatriculez in RO. La ce acte trebuie sa fiu atenta in momentul incheierii contractului? Ma refer la actele pe care tb.sa mi le inmaneze vanzatorul pt.a fi totul in regula. Va multumesc.
Pentru situatia in care intentionati achizitia de autoturism din import ,aveti nevoie de urmatoarele acte :
-contract vanzare cumparare (daca masina e adusa de altcineva si contractul acelei persoane cu fostul proprietar)
-acte doveditoare ca masina a fost radiata pentru export ( din Germania - brif mare si mic)
-fisa de inmatriculare cu viza primariei de domiciliu cum ca ati fost luat in evidenta la impozit
-taxa de 52 de lei tot la primarie pentru inmatriculare definitiva
-taxa la CEC pentru talon 30 de lei parca
-documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
-placile cu numere de inmatriculare daca masina a avut numere provizorii
-certificat autenticitate obtinut de la RAR valabil 60 de zile
-cartea de identitate a masinii (CIV) emisa de RAR
-dovada de efectuare a ITP in termen de valabilitate emisa de RAR
-copia documentului de asigurare obligatorie auto
-dovada taxei de poluare (tot ce va da de la fisc)
-taxa de numar la ghiseul politiei
Pentru a inmatricula in Romania autoturismul importat este necesar ca in cartea de identitate auto sa fie stipulat ca masina este radiata pentru export, precum si actul de proprietate asupra masinii [factura/contract] , iar daca masina nu a fost cumparata direct de dvs din strainatate, mai trebuie sa detineti toate actele proprietarilor pana ce masina a intrat in posesia dvs de la proprietarul strain.
Este necesar ca documentele masinii sa fie traduse in limba romana.