Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Echipamentele de protectie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Echipamentele de protectie

Am o nelamurire si as ruga persoanele competente sa ma ajute :">:
care este articolul de lege in care se consemneaza faptul ca echipamentele de protectie au un termen de valabilitate:confused:?
va multumesc!
Cititi HG 1048/2006, cap.2, art.5.
Perioada de timp dupa care echipamentul individual de protecţie (EIP) se inlocuieste se stabileste prin lista interna de dotare cu EIP tinandu-se cont atat de caracteristicile postului, riscuri etc cat si de instructiunile de utilizare elaborate de producatorul acelui EIP

HG nr. 1.048/ 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de munca

ART. 7
Condiţiile de utilizare a echipamentului individual de protecţie, în special durata purtării, sunt determinate în funcţie de gravitatea riscului, frecventa expunerii la risc, caracteristicile postului de lucru al fiecărui lucrator şi de performanta echipamentului individual de protecţie.