Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Cadru de acordare si utilizare a echipamentului ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Cadru de acordare si utilizare a echipamentului individual de productie

La expirarea termenului legal de folosinta al echipamentului de lucru si protectie, acordarea echipamentului nou nu se va conditiona de returnarea celui expirat.
Cum se va proceda la casare se mai prezinta echipamentul,,,,exista vro reglementare in acest sens sau tine de procedura de lucru a fiecarei societati
Sunt in vigoare Cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a EIP aprobate prin HG nr. 1048/ 2006 cu respectarea si a prevederilor din HG nr.115/ 2004 modificata si completata prin HG nr. 809/ 2005 privind stabilirea cerintelor esentiale de securitate ale echipamentelor individuale de protectie si a conditiilor pentru introducerea lor pe piata.
Prevederi generale legate de intrebare sunt mentionate la:
-Art. 7 Conditiile de utilizare a echipamentului individual de protectie, in special durata
purtarii, sunt determinate in functie de gravitatea riscului, frecventa expunerii la risc,
caracteristicile postului de lucru al fiecarui lucrator si de performanta echipamentului individual de protectie.
-Art. 10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
Casarea EIP scos din uz se realizeaza conform prevederilor din ROI al firmei si din instructiunile proprii ssm privind utilizarea EIP de catre lucratori.