Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordinul MMFPS nr. 1418/2010 mai este in vigoare in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordinul MMFPS nr. 1418/2010 mai este in vigoare in prezent sau nu?

Va rog sa-mi spuneti daca Ordinul MMFPS nr. 1418/2010 (privind procedura de incadrare in grade de invaliditate in vederea inscrierii la pensia de invaliditate) mai este in vigoare. Ordinul 1418/2010 a fost publicat in MO in luna octombrie 2010, anterior intrarii in vigoare a Legii 263/2010 (care a fost publicata in MO in luna decembrie 2010). La art. 70 din Legea 263/2010 se prevede ca, criteriile si normele in baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate, se stabilesc prin hotarare a Guvernului. Eu nu am gasit o astfel de hotarare de guvern. Pe de alta parte, Legea 263/2010 nu prevede expres ca ar fi abrogat Ordinul MMFPS nr. 1418/2010.
In concluzie, Ordinul MMFPS nr. 1418/2010 mai este in vigoare in prezent sau nu? Va multumesc.
Incadrarea in grade de invaliditate este stabilita in H.G.155/2011

www.avocatnet.ro/content/con...
Da, Ordinul nr. 1418/2010 este in vigoare, insa trebuie sa aveti in vedere ca el a fost adoptat in aplicarea prevederilor art. 6 din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor.

In prezent incadrarea in grad de invaliditate se face potrivit Capitolului IV - Procedura de incadrare in grad de invaliditate, revizuirea medicala si contestarea deciziei medicale asupra capacitatii de munca din HG nr. 257/2011, iar criteriile si normele in baza carora se face incadrarea in grad de invaliditate sunt prevazute in HG nr. 155/2011.