avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tarif de despagubire rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tarif de despagubire rovinieta

inteleg sa fiu sanctionat pt. ca am circulat fara rovinieta valabila totusi, am cateva nelamuriri:
1) tariful de despagubire: este si el platibil la jumatate din valoare (14 EUR din 28 EUR) daca se achita in 48h?
2) tariful de despagubire = rovinieta valabila pe 1 an? daca da, de cand - de la data constatarii infractiunii sau de la data efectuarii platii? daca nu, ce reprezinta acest tarif, de ce are valoare egala cu cea a rovinietei pe un an si de ce se inregistreaza odata cu emiterea fiecarui PV?
3) rovinieta: daca achit atat amenda cat si tariful, mai trebuie sa cumpar rovinieta?
4) tariful de despagubire: cine beneficiaza de acesti bani (in contul cui se varsa)?
5) s-a facut vreun demers oficial prin care legiuitorii sa ia la cunostinta de situatia creata (zeci de PV emise aceluiasi cetatean, etc.) spre a rectifica legea?
Multumesc!
1)Nu
2)Nu,reprezinta contravaloarea tarifului de despagubire potrivit art.8 alin.3 din OG 15/2002.
3)Da
4)D.R.D.P. Bucuresti
5)Cititi pe internet demersurile Avocatului Poporului in legatura cu acest subiect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumparat rovinieta astazi si tot astazi am trecut pe langa o camera cnadnr DMX DMX Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru lipsa rovinieta dupa ce am vandut masina Aaprilie Aaprilie Azi, 26.04.2012 am fost instiintat ca am fost amendat pentru ca in 23.11.2011 am circulat fara rovinieta!!! X-( In instiintare este precizata valoarea amenzii ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta Florescu Madalina Florescu Madalina Buna ziua Am primit un PV de constatare a contraventiei pentru ca nu am avut rovigneta. Odata cu PV am primit si o instiintare de plata prin care sunt ... (vezi toată discuția)