Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi copil nascut in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi copil nascut in strainatate

Buna ziua!!!!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!!!
Acum aproape 3 ani am plecat in Anglia cu contract de munca pt doi ani(intre timp contractul s-a prelungit) cu ajutorul unei firme de recrutare din Brasov. In octombrie anul acesta a venit pe lume fetita mea Anna Sophia. Eu am intrat in concediu de maternitate cu o saptamana inainte sa nasc. Acum m-am hotarat sa vin in tara definitiv. Copilul are certificat englez sc dar am reusit sa-l transcriu la ambasada. Intrebarea mea este ce drepturi am in tara pentru copilul meu? Voi beneficia de alocatie si ajutor sa-mi cresc copilul pana la 2 ani? Se ia in considerare faptul ca am lucrat in strainatate?Cu ce informatii ma puteti ajuta?De ce documente voi avea nevoie, legalizari, traduceri?Va rog din suflet sa ma ajutati!!!Mai am cateva saptamani si parasesc Anglia si ar fi bine sa am documentele pregatite in caz ca este o posibilitate de obtinere a indemnizatie in Romania.
Va multumesc mult!!!
Sarbatori fericite!!
Va rog frumos...sa ma ajute cineva cu un raspuns!!!!Am aflat ca de la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, contributiile platite intr-un alt stat membru sunt luate in considerare de celelalte state membre la calcularea dreptului la diferite prestatii sociale, potrivit reglementarilor existente in acel stat. Implicit, contributiile pe care le-am platit in Marea Britanie vor fi luate in considerare in Romania pentru evaluarea dreptului la prestatiile sociale prevazute de legislatia romana. La data la care voi solicita dreptul la anumite prestatii sociale in Romania , va trebui sa comunic autoritatilor competente ca am platit contributii sociale. Care sunt autoritatile competente?Ce se intelege prin contributii sociale, voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pentru doi ani?
Va multumesc frumos!!!
va trebui nu numai sa declarati ca ati platit taxe pe teritoriul statului strain, ci sa si faceti dovada platii acestora.
Autoritatile competente sunt mai multe, casa de pensii, casa de asigurari de sanatate, agentia de ocupare a fortei de munca,etc,etc.
daca veti face dovada platii taxelor si impozitelor pentru ultimele 12 luni lucrate, aferente locului de munca pe care l-ati avut, puteti sau aveti dreptul la indemnizatie.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!!!
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!!!