Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA exigibilitate tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

exigibilitate tva

Am emis o factura de avans si nu am incasat-o. Este exigibila taxa pe valoare adaugata din factura de avans?
Este.
Pentru avansuri, intru-cat este posibil ca potentialul client sa se razgandeasca, va sfatuiesc sa emiteti o factura proforma, iar dupa ce s-a facut incasarea sa emiteti factura finala.
Astfel, dumneavoastra nu o sa aveti TVA de plata la o suma neincasata, iar cel ce a dorit sa deduca TVA fara sa plateasca........

In situatia de fata, este bine sa luati legatura cu cel caruia i-ati taiat factura de avans si sa reglementati situatia.

Ar fi fost bine sa aveti incheiat si un contract, unde sa stipulati ca factura de avans se plateste in termen de 5 zile, iar in caz contrar se va emite o factura de stornare a acestuia.