Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declaratiile martorilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Declaratiile martorilor

Declaratiile martorilor in scris si in fata notarului sunt luate in considerare de instantele judecatoresti? Si vorbim aici despre un proces pentru incredintare minor. Acesti martori nu se pot deplasa in localitatea unde se judeca cauza sa depuna marturie,din diferite motive: serviciul,,copiii minori si distanta foarte mare..Va multumesc!
Marturia trebuie data in fata instantei de jucecata, sub juramant . Nu se poate face prin inscrisuri.
Marturia insa se poate lua si prin comisie rogatorie . Daca aveti angajat avocat, va va explica dansul cum se face.
1. Audierea martorilor se face în instanţă, însă aceasta poate încuviinţa ascultarea martorului la locuinţa sa, când acesta este împiedicat de a veni în instanţă. De asemenea, instanţa poate dispune ascultarea martorului prin comisie rogatorie de către o altă instanţă de acelaşi grad sau, în lipsă, de o instanţă mai mică în grad, din aceeaşi localitate, cu sau chiar fără citarea părţilor, dacă acestea se învoiesc (art.169 alin.2 C.proc.civ.).

2. Potrivit principiului nemijlocirii, instanţa trebuie să ia cunoştinţă personal de depoziţiile martorilor, astfel că declaraţiile făcute în afara instanţei, chiar prin înscris autentic, nu pot fi luate în considerare.

3. Legea interzice ca martorul să citească un răspuns scris de mai înainte, însă, cu încuviinţarea preşedintelui, el se poate folosi de însemnări cu privire la cifre sau denumiri (art.196 alin.3 teza a II-a C.proc.civ.) .
Va multumesc tare mult pentru raspunsuri !