Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pe cine si cum dau in judecata ca sa imi recuperez ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pe cine si cum dau in judecata ca sa imi recuperez taxa auto platita?

Buna ziua...
As vrea tare mult sa ma ajutati...saptamana trecuta am platit taxa auto in suma de 6.300 lei si as vrea sa dau in judecata sa imi recuperez suma,,,insa nu stiu exact care este procedura....va rog frumos sa ma ajutati.
Multumesc frumos
Sa luati legatura cu un avocat. Daca va descurcati singur atunci primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa;
solicitati in scris Administratie finaciare unde ati platit taxa, restituirea ei. la care depuneti copie carte identitate copie decizie si copie chitanta in doua exemplare unul ramane la dvs cu nr. de inregistrare iar celalalt la finante.
dupa care formulati o actiune in instanta catre tribunal prin care solicitati anularea deciziei nr. .....din data de........ si restituire sumei in baza chitantei nr.... din data de.....
La dosar depuneti: -o copie decizie copie chitanta, copie contract v-c, tradus, copie carte inmatriculare, copie talon.
Pt instanta generati 3 actiuni fiecare cu actele mai sus mentionate.