Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa poate desfasura activitate de taximetrie?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa poate desfasura activitate de taximetrie?

Sunt angajat al unei firme de taximetrie.
Lucrez la"plan 24 ore'', adica nu ai salariu fix , ci in fiecare zi, exceptand duminica trebuie sa platesti patronului planul de 110 ron.
Evident soferul plateste combustibilul si reparatiile aferente masinii, intrucat masina nu are asigurare casco, ci doar RCA.
Tariful mic, 1,39lei/km, costul tot mai mare al combustibililor fac aproape imposibila realizarea planului, cu atat mai putin posibilitatea ca la sfarsitul zilei sa-ti mai ramana ceva bani ptr tine ca sa poti trai.
Din acest motiv ma gandesc sa devin independent.

INTREBARE:
Persoana fizica autorizata poate desfasura activitate de taximetrie? Poate obtine autorizatie de la primarie ptr activitatea de taximetrie?
Da la ambele intrebari.