Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... care este termenul de prescriptie in urmatorul caz?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

care este termenul de prescriptie in urmatorul caz?

O persoana a avut inchiriat o suprafata de teren cu o primarie.
Nu a achitat chiria o perioada de timp.
Care este termenul de prescriptie ?
chiria in acest caz constituie creanta bugetara ?
care este fundamentul legal articolul de baza ?
contractul de inchiriere in acest caz de cine este reglementa de codul civil sau codul fiscal ?
multumesc mult
Conform art. 91 Cod procedura fiscala dreptul organului fiscal de a stabili obligatii fiscale de plata se prescrie in termen de 5 ani.
Termenul incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta.
Conform Prevederilor din ordonanta 29/2011 Art 1 , punct 1, reglementarile codului de procedura fiscala nu se mai aplica pentru administrarea creantelor datorate din raporturi juridice contractuale deci actioneaza prevederile Codului civil.
[ link extern ]

"Art. I
Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 513 din 31 iulie 2007, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1.La articolul 1, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:
"(4) Prezentul cod nu se aplică pentru administrarea creanţelor datorate bugetului general consolidat rezultate din raporturi juridice contractuale, cu excepţia redevenţelor miniere şi a redevenţelor petroliere."

prevederile din codul de pr fiscala consider ca se aplica din momentul aparitiei, dar nu si retroactiv. pt datoriile inainte de 2011 care este termenul de presciptie?
asi vrea sa stiu daca este vreo hotarare cedo .care sa aiba speta asemanatoare.
sau ca practica judiciara nationala. astept raspunsul dv.
va multumesc