avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate construi un gard din caramida fara aprobarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate construi un gard din caramida fara aprobarea primariei si acordul meu?

Buna ziua !

Astazi am fost anuntat ca vecinului meu nu ii mai convine gardul de lemn dintre noi si ca doreste gard din caramida.
Prima intrebare - are voie sa faca gard din caramida fara aprobarea primariei ?
A doua intrebare- are voie sa faca gard din caramida fara acordul vecinului, adicafara acordul meu?
Dar sa oblige vecinul ( eu )sa ii plateasca jumatate din costul gardului pe care vrea sa il faca ?

Multumesc anticipat !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vecinul are nevoie de autorizatie de constructie. Ca regula, cheltuieleile granituirii revin ambilor proprietari invecinati
Art. 560 Codul civil -Obligaţia de grăniţuire:
Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Iar art. 561 spune urmatoarele:
Dreptul de îngrădire
Orice proprietar poate să îşi îngrădească proprietatea, suportând, în condiţiile legii, cheltuielile ocazionate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie gard monabuse monabuse Buna-ziua ! Tatal meu locuieste la tara . In spatele casei detine o gradina pentru legume pe care doreste sa o ingradeasca . Exista linie de hotar ... (vezi toată discuția)
Gard casa diannefr diannefr La o casa cu vecini pe ambele parti, gardul a fost construit aproape integral pe cheltuiala mea. Vecinul din stânga amenința ca ma va da in judecata daca nu ... (vezi toată discuția)
Buna seara, as vrea sa stiu ce spune ''noul cod civil de granituire ... itun itun Buna seara, As vrea sa stiu ce spune \'\'Noul Cod Civil de Granituire actualizat in 2023 -Lege 5.ro\" Va multumesc anticipat ! (vezi toată discuția)