Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie gard

Buna-ziua !

Tatal meu locuieste la tara . In spatele casei detine o gradina pentru legume pe care doreste sa o ingradeasca . Exista linie de hotar (miezuina) delimitata. Vecinul din dreapta gradinii nu e de acord cu acest gard ( care va fi din lemn sau sarma, plasa) si i-a spus tatalui meu ca o sa-l dea in judecata daca o sa construiasca gardul.

Intrebarile mele sunt :
1. Tatal meu poate sa construiasca gardul si in ce conditii , ca sa fie perfect legal ?
2. De unde se construieste gardul? Fix de la linia de hotar ? sau se va pastra o distanta de aceasta si care ar fi ?
3. Daca gardul e din lemn si va tine umbra legumelor vecinului acesta va putea invoca cum ca i-ar aduce prejudicii ?
4. Pentru constructia gardului va avea nevoie de acordul vecinului ?

Va multumesc mult!
Conform codului civil:
Art. 561 Dreptul de îngrădire
"Orice proprietar poate să îşi îngrădească proprietatea, suportând, în condiţiile legii, cheltuielile ocazionate."
Art. 560 Obligaţia de grăniţuire
Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.

Deci tatal dumneavoastra poate sa-si construiasca gardul pe linia de hotar, iar daca gardul nu va fi cu fundatie , nu este necesara autorizatia de constructie, deci nici acordul vecinului.