Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fidejusor bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fidejusor bancar

buna ziua,revin cu o intrebare mai veche. sant asociat la o firma iar firma are un credit la banca destul de mare 50000 ron
eu impreuna cu asociatul care este si administrator santem garanti fidejusori dar numai cu buletinul fara nici un contract de proprietate. firma este in curs de faliment . intrebare : poate banca sa ne execute silit cu bunurile proprii
daca firma nu reuseste sa acopere creditul? multumesc astept raspuns
radin a scris:

am bunuri doar o casa cu contract de intretinere cu uzufruct viager cu tata. se poate face executare silita pe aceasta proprietate?fiind nudul proprietar am inteles ca pot sa o donez, vand ? nu inteleg daca e cu sarcina cu uzufruct cum poate fi sub fidejusiune bancara?ce as putea face ? multumesc pentru raspunsuri

Vă sugerez o soluţie: tatăl dumneavoastră invocă în instanţă neîndeplinirea obligaţiei de întreţinere şi solicită rezoluţiunea contractului de întreţinere, avînd drept consecinţă redobîndirea dreptului de proprietate asupra imobilului.
Dumneavoastră vă faceţi că nu aveţi dovezi privind prestarea întreţinerii...

Altfel, banca va scoate la vînzare silită nuda proprietate asupra casei, care, mai mult ca sigur, se va vinde pe un preţ de nimic. Sigur, tatăl dumneavoastră îşi va păstra dreptul de uzufruct, dar, la decesul lui, adjudecatarul va deveni deplin proprietar.

Casa nu este sub fidejusiune în sensul în care ar fi grevată de un drept real (cum ar fi ipoteca), dar, ca orice bun din patrimoniul fidejusorului, ea poate fi vîndută silit la cererea creditorului societăţii pentru care v-aţi obligat prin contractul de fidejusiune.

Liviu S.Bordaş
nu s-a inceput procedura de executare inca . nu pot sa vand casa , donez ,unei surori ? multumesc
Daca veti vinde casa, banca, la nevoie, se va indestula cu suma pe care ati primit-o ca pret al vanzarii.
Daca veti dona casa, banca va putea ataca actul de donatie pe calea actiunii pauliene (revocatorii), solicitand desfiintarea actului de donatie.
inca nu santem in imposibilitate de palta . daca vand acuma si intindem 2-3 luni firma si pe urma incepe executare silita etc. tot se mai poate afla ca am avut o casa? din moment ce apare altcineva pe contract? multumesc pentru raspunsuri
am si eu o problema
parinti mei sunt debitori garanti fidejusori la un imprumut in baca pentru cumnatul meu (asociatul unei firme) . Firma nu mai poate sa plateasca imprumutul. Parinti mei sunt decedati si nu s-a facut succesiune. Totusi primesc in fiecare luna COMUNICARE pentru scoaterea la licitatie a imobilului parintilor . Imprumutul este mult mai mare decat valoare imobilului. Poate banca sa ceara de la mine si sotul meu recuperarea datoriei sau pierd numai partea din imobil ce mi s-ar cuveni ca mostenitoare? va multumesc pentru raspunsuri anticipat