Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Neplata ratei la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Neplata ratei la banca

O cunostinta a facut un imprumut la banca si nu a platit rata 2 luni.Pentru suma luata de la banca a avut si 2 giranti care au girat cu bunuri imobile pentru a putea primi suma necesara. In cazul in care nu mai poate plati ratele ce se intampla ?.
In cazul in care titularul de credit este in imposibilitatea de a mai achita creditul, atunci banca are dreptul de a solicita girantilor sa achite creditul, pana la lichidarea acestuia. Girantii vor achita ratele respective, cat si penalizarile, urmand ca dupa ce se stinge creditul, ei sa actioneze in instanta titularul de credit, pentru a recupera sumele achitate.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Daca titularul creditului nu mai isi poate achita ratele, banca se va indrepta impotriva girantilor. Acestia vor plati ratele, in caz contrar fiindu-le executatate silit bunurile imobiliare asupra carora banca are instituita o ipoteca.
gerberga a scris:

Daca titularul creditului nu mai isi poate achita ratele, banca se va indrepta impotriva girantilor. Acestia vor plati ratele, in caz contrar fiindu-le executatate silit bunurile imobiliare asupra carora banca are instituita o ipoteca.

O mentiune de adaugat : si persoana care a luat creditul a girat cu un imobil,nu se recupereaza de la el intai si apoi de la giranti ?
Mentionati si dvs toate aceste aspecte in cuprinsul mesajului.

Asa ar trebui sa se intample, intai sa se indrepte asupra imobilului titularului si apoi asupra imobilelor girantilor, numai ca - este foarte posibil - ca girantii sa fi renuntat la beneficiul de discutiune si in aceste conditii creditorul are alegerea libera intre care dintre debitori isi va executa creanta.