Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere strain - PRESCHIMBARE -
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere strain - PRESCHIMBARE -

Buna,

Am dobandit permisul de conducere in Italia in perioada in care locuiam acolo, acum vreau sa il preschimb in unul Romanesc, doar ca de vreo 3 luni tot astept raspuns din Italia si circul cu dovada de preschimbare, doar ca aici intervine problema,permisul italian expira in iulie 2012 . Exista posibilitatea de a anula permisul Italian si de a dobandi un altul Romanesc ? si daca da, dupa cat timp am acest drept , in plus va trebui sa sustin examen + scoala de soferi aici?

Multumesc,
O zi buna!

Mentionez ca am rezidenta in Italia si sunt cetatean roman.
CatalinF, utilizator
Părerea mea e că nu trebuie anulat permisul de conducere italian, ci numai preschimbat cu unul românesc dacă nu aveţi rezidenţa normală pe teritoriul altui stat membru.
Nu mai trebuie să daţi exemen.
A se vedea: [ link extern ]
Conform legislatiei romane nu puteti detine 2 permise de conducere. Da, este posibil sa-l preschimbati pe cel dobandit in Spania, cu un permis romanesc. Va recomand sa intrebati la Serviciul Public Comunitar - Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule pe raza caruia domiciliati care sunt documntele necesare in vederea preschimbarii. Dupa preschimbare (veti preda permisul italian) prin ambasada Italiei din Bucuresti, autoritatile italiene vor fi informate cu privire la preschimbarea permisului.
HG1391/2006
Art. 42. – Permisul de conducere eliberat de o autoritate străină se preschimbă, în condiţiile legii, de către serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul instituţiei prefectului pe raza căreia titularul are domiciliul sau, în cazul cetăţenilor străini şi al cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate, reşedinţa.