Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Radiere ipoteca conform noului cod civil in cazul unui ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Radiere ipoteca conform noului cod civil in cazul unui credit ipotecar.

Art. 885. - (2) Drepturile reale se vor pierde sau stinge numai prin radierea lor din cartea funciara, cu consimtamântul titularului, dat prin înscris autentic notarial. Acest consimtamânt nu este necesar daca dreptul se stinge prin împlinirea termenului
aratat în înscriere ori prin decesul sau, dupa caz, prin încetarea existentei juridice a titularului, daca acesta era o persoana juridica.

Punere în aplicare Art. 885. prin Lege 71/2011 :
Art. 76. - Dispozitiile art. 876-915 din Codul civil privitoare la cazurile, conditiile, efectele si regimul înscrierilor în cartea funciara se aplica numai actelor si faptelor juridice încheiate sau, dupa caz, savârsite ori produse dupa intrarea în vigoare a Codului civil.

Probleme:
1) Radierea ipotecii este un nou inscris sau inscrisul a fost inscrierea ipotecii?
2) Este necesara autentificarea notariala a adresei bancii privind achitarea integrala a creditului sau este doar o intelegere intre banca si notar si nu este necesara autentificarea? (nicaieri pe site - ul ANCPI nu scrie ca adresa bancii trebuie autentificata de notar si nici la sediul lor nu scrie nimic.)
Pentru radierea ipotecii este necesară declaraţie autentică notarială conform art. 885, al.2 din Codul Civil. Vizualizaţi pe site-ul ANCPI -Legislaţie/Protocoale şi vedeţi Protocolul ANCPI/Uniunea Naţională a Notarilor Publici/Asociaţia Română a Băncilor .
Multumesc mult !!!