Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere barou

Buna ziua,
Cand este urmatorul examen de admitere in barou ?
Multumesc!
Examenul de admitere in barou-sesiunea 2012-incepe pe 8 otombrie.
Se va da examen grila sau sinteza? Si dupa ce coduri se va da examen? Multumesc!
Si grila si sinteza. Examenul are doua probe: 1. test grila-100 intrebari din cele 5 discipline de examen; 2. proba teoretica si cu caracter aplicativ (sinteza+spete).

Dupa vechile coduri,cu precizarea ca la Drept civil,din Noul Cod Civil vor face obiect al examinarii Aplicarea in timp a legii civile (art. 6-8) si Actul juridic civil (art. 1164-1329).