avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere barou

Buna ziua,
Cand este urmatorul examen de admitere in barou ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 13:16, 7 Iunie 2012
Examenul de admitere in barou-sesiunea 2012-incepe pe 8 otombrie.
Se va da examen grila sau sinteza? Si dupa ce coduri se va da examen? Multumesc!
Si grila si sinteza. Examenul are doua probe: 1. test grila-100 intrebari din cele 5 discipline de examen; 2. proba teoretica si cu caracter aplicativ (sinteza+spete).

Dupa vechile coduri,cu precizarea ca la Drept civil,din Noul Cod Civil vor face obiect al examinarii Aplicarea in timp a legii civile (art. 6-8) si Actul juridic civil (art. 1164-1329).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2012 kiatra kiatra buna, am creat acest topic pentru a avea un suport de discutie pentru examenul de barou din 2012 , fie ca va fi o sesiune de primavara sau doar una de ... (vezi toată discuția)
Admitere in avocatura 2012 crucerux crucerux Daca stie cineva va rog sa-mi spuneti anul acesta se va sustine examenul de admitere in avocatura din vechiul cod civil sau dupa noul cod civil? (vezi toată discuția)
Admitere barou marina06 marina06 Va rog din suflet sa imi spuna si mie cine stie cat sunt de bune cartile de la Nomina Lex, daca merita investitia sau tot mai bn de pe tratate se invata...Va ... (vezi toată discuția)