Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot avea un loc de munca daca sunt pensionat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot avea un loc de munca daca sunt pensionat?

Sunt pensionat pe caz de handicap accentuat (Legea 263, art.59) si doresc sa stiu daca mai am drept de munca si in ce conditii.
Ce grad de invaliditate aveti ? .... intrucat numai pensionarii pe gradul III de invaliditate pot cumula pensia cu salariul ..
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu cred ca a fost bine inteles ce am vrut sa spun... nu sunt iesit la pensie pe caz de invaliditate, ci cu 10 ani mai devreme, conform legii 263, art. 59, deci, considerat iesit la pensie pe vechime in munca... faceti delimitarea...
Art. 59 din Legea nr.263/2010:
Nevazatorii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare.

In acest sens, puteti cumula pensia cu venitul ...art.118 din Legea nr.118/2010:
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
ok, multumesc pentru raspuns