Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare

O persoana care a iesit la pensie pe caz de boala sau a iesit la pensie anticipat se poate angaja la o societate privata. Eu stiu ca nu dar nu am gasit in codul muncii articolul . Multumesc anticipat pentru raspuns.
Persoana pensionata anticipat sau de invaliditate gr. 1 si 2 nu poate fi angajata.
Legea 263/2010, art. referitor la pensionarii care pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
Pot cumula pensia cu salariul:
- pensionarii de limita de varsta;
- pensionarii de invaliditate gr.III care pot lucra cu cel mult 4 ore pe zi;
- copiii posesorii pensiei de urmas;
- nevazatorii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane