Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale subventie caldura
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

subventie caldura

Am o dacia 1307 care in cartea de identitate este trecuta ca mixta iar cei de la primarie au trecuto ca autoutilitara si acum ma obliga sa restitui subventia de la caldura. Este corect ? si daca nu ce pot face?!
Este corect.
Va transmit extras din lista bunurilor ce conduc la excluderea acordarii ajutorului pentru incalzirea locuintei acordat in baza OUG 70/2011(M.Of 629/02.09.2011)

- anexa 2 din normele metodologice(HG 920- M.Of.678.23.09.2011):
[ link extern ]

"BUNURI MOBILE:
1. mijloace de transport *): autoturisme care depasesc 1600 cm3, autoutilitare, autocamioane de orice fel si remorci, salupe, barci cu motor, scutere de apa, iahturi, autobuze, microbuze;
2. utilaje agricole: tractor, combina autopropulsata;
3. utilaje de prelucrare agricola, presa de ulei, moara de cereale;
4. utilaje de prelucrat lemnul:gater, drujba,sau alte utilaje de prelucrat lemnul actionate hidraulic, mecanic sau electric;
5. depozite bancare cu valoare de peste 3.000 lei.

*se excepteaza mijloacele de transport adaptate din proprietatea persoanelor cu handicap precum si cele necesare pentru uzul personal al persoanelor care locuiesc in Rezervatia Biosferei “Delta Dunarii’
..."