Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat servicii catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat servicii catre persoane fizice

O firma de constructii inchiriaza schela , pe o perioada limitata de timp , catre o persoana fizica. Vor fi cateva facturi - in jur de 6 - 7, iar operatiunile cu persoane fizice ale firmei de constructii sunt absolut accidentale.
Trebuie casa de marcat pentru acest tip de servicii, sau ele se pot incadra la exceptiile din OUG 28/ 1999, art.2, lit l), sau lit.o), respectiv servicii de reparatie si intretinere a bunurilor efectuate la domiciliul clientului; si lucrari de constructii, reparatii, amenajari si intretineri locuinte
Fiind vorba de o prestare de servicii accidentala si nu permanenta ar fi suficienta factura si chitanta. Daca inchiriati in mod permanent, la diverse persoane fizice, va trebui sa folositi casa de marcat.Oricum factura este obligatorie si in cazul emiterii bonului fiscal, la cererea clientului.