Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere in somaj

Buna ziua,
O persoana si-a gasit un loc de munca inainte de a-i expira perioada de somaj. Inainte de terminarea perioadei de proba de 90 de zile, intervin anumite probleme care nemultumesc atat angajatotul cat si angajatul.
Intrebare : angajatul mai beneficieaza de somaj daca notifica incetarea CIM?
Multumesc.
Depinde de durata pentru care a fost incheiat c.i.m. ... daca a fost incheiat pe durata determinata, atunci plata indemnizatiei a fost supendata urmand a se relua la incetarea acestuia. ... daca a fost încheiat pe durata nedeterminata, atunci plata indemnizatiei a incetat , urmand ca fostul salariat sa beneficieze de somaj numai daca indeplineste din nou conditiile legii pentru acordarea acestuia.
Multumesc. Nu se mai poate intoarce deoarece CIM a fost incheiat pe durata nedeterminata.