Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA sponsorizare microintreprindere platitoare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

sponsorizare microintreprindere platitoare de tva

am o microintreprindere platitoare de tva care a realizat achizitii intracomunitarte de marfa; a facut taxare inversa, respectiv 4426=4427 cu valoare tva dedusa si colectat in acelasi timp. Vrea ca o parte din marfa sa o faca sponsorizare la o asociatie de sport. Trebuie sa colecteze tva pt aceasta marfa?( maraf a intrat in gestiune fara tva ca urmare a achizitiei intracomunitare) ca si cheltuiala deductibila nu se inscrie in limita a 3 la mie deoarece nu este platitoare de impozit profit fiind microintreprindere.
pct. 6, alin. 15, lit. b) din codul fiscal
bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3‰ din cifra de afaceri determinată potrivit art. 152 alin. (2) din Codul
fiscal.

si microintreprinderile se incadreeaza la acest paragraf intrucat realizeaza o cifra de afaceri.