Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daca am nascut in iunie 2009, perioada de CCC se ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daca am nascut in iunie 2009, perioada de CCC se considera vechime in specialitate?

Am nascut in luna iunie 2009, vreau sa stiu daca cei doi ani de CIC mi se vor considera vechime in specialitatea studiilor, pentru examenul de promovare in grad profesional, de la asistent la principal, eu avand acum 1 an vechime in specialitate, din cei 3 care se cer la promovarea in grad superior. Trebuie sa mai astept 2 ani pt a promova in gradul principal sau ma incadrez acum cu cei 2 ani de CIC si 1 an lucrat dupa reintoarcerea din CIC? Multumesc mult celor ce-mi vor raspunde!
CIC este vechime in munca, nu si in specialitate, pana la 01.01.2012, de cand OUG 148 o considera vechime si in specialitate. dupa calculele mele, CIC al dvs s-a incheiat in 2011, asa ca....nu este luat in calcul la vechimea in specialitate.
si chiar daca este luata acum in calcul la vechimea in specialitatea, promovarea in grad cere vechime minim 3 ani in gradul profesional detinut...deci: se cere sa fi avut cel putin 3 ani de munca efectiva in functie si grad.
de asemenea, mai este problema cu rapoartele de evaluare. chiar daca din 2012 se recunoaste CIC drept vechime in specialitate, nefiind considerata munca efectiva, rezulta ca oricum nu aveti raport de evaluare intocmit pentru ambii ani trecuti, respectiv si anul 2010 (pt ca aveti un raport de evaluare partial pe anul 2011)
pe scurt : nu puteti promova in grad pana nu aveti si raportul de evaluare pe anul asta (intocmit la anul in ianuarie), dar si 3 ani vechime in gradul profesional asistent al unei functii publice.
atentie! daca ati intrat in concediu in 2009, calcuati-va si cat ati lucrat in functia si gradul asistent detinuta anterior intrarii in CIC, poate mai e ceva si de acolo. sau ati ocupat postul si la scurt timp ati intrat in CIC?
si daca nu aveti cel putin 5 ani vechime in specialitatea studiilor nu puteti sa ocupati prin concurs un alt post cu grad profesional principal.
iar CIC al dvs incheiat anul trecut nu se ia in calcul decat la vechimea in munca, adica o sa se ia seama de el cand vi se va calcula pensia ...candva: atat!
ContSters233010, utilizator