Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... afiliere la o federatie sindicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

afiliere la o federatie sindicala

Daca intr-o firma nu exista ccm,iar angajatii infiinteaza un sindicat si se afiliaza la o federatie sindicala,ce legi vor fi aplicabile acestei situatii??Se va putea aplica ccm la nivel de ramura din care face parte conform codului caen, ccm negociat de federatia sindicala la care s-a afiliat??
Despre ce ramura este vorba?
Este vorba de ramura electronica
CCM la nivel de aceasta ramura de activitate este aplicabil unitatilor prevazute in anexa nr.1 la ccm ... prin urmare, chiar daca va afiliati la Federatia sindicala semnatara a acestui ccm , trebuie ca si angajatorul sa adere la acesta.
Multumesc pt raspuns! Banuiam ca e asa...dar speram sa nu..fie asa..!! Inseamna ca a mai ramas doar codul muncii..dupa care se poate negocia ccm...si stim ca prea multe avantaje pentru angajati nu sunt trecute..in el..!! doar de aceea a si fost modificat..!! iar cireasa de pe tort e legea 62/2011..care desfiinteaza ccm unic la nivel national..!!
Codul Muncii reprezinta o baza de plecare in negocierea c.c.m. ..nici in trecut nu existau reglementate in acest act normativ avanateje pentru salariati .. drepturile banesti si alte avantaje pot fi reglementate si in reg.intern al angajatorului la sectiunea privind drepturile si obligatiile partilor.