avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reclamatii pt itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reclamatii pt itm

buna am lucrat la un patron fara acte adica contract de munca iar angajatorul nu mai doreste sa ma plateasca .
intrebarea mea este :
ce as putea face pe cale legala ? cum pot sa ii fac reclamatie ? astept raspunsurile sfaturile d-voastra
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:49, 2 Iunie 2012
Puteti face o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca in raza careia isia re sediul social acel angajator.
Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munc

....

Sesizare se poate face : online, prin depunere la registratura institutiei sau prin posta cu confirmare de primire ....in sesizare mentionati toate aspectele legate de incalcarea legislatiei muncii si daca este posibil atasati in copii dovezi care sa ateste ca ati lucrat la acel angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca sor_ile sor_ile Buna ziua ! Fac contabilitate primara de cateva luni pentru o firma de fast food dar inca nu mi-au facut contract de munca. Intrebarea mea este: daca vine ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani pe zilele muncite xtreme27 xtreme27 Salut. Am lucrat la un patron care are firma de constructii pentru 3 zile. Din motive personale nu am mai mers la el deoarece am aflat de la alte persoane ca ... (vezi toată discuția)