Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avansuri trezorerie catre terti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avansuri trezorerie catre terti

O societate comerciala poate acorda avansuri de trezorerie pentru plata diversilor furnizori catre persoane care nu sunt salariatii sai si nici asociati/ administratori, ci sunt terti?
Daca da, in ce conditii legale, ce formalitati trebuiesc indeplinite?
De genul: imputerniciri, precizari in regulamentul intern, in manualul de politici si proceduri, etc.
Nu inteleg :sorry:.De ce sa se acorde avans de trezorerie unei persoane care nu este salariat al societatii? Platile catre furnizori pot fi efectuate si prin virament bancar, nu neaparat cu numerar.