Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actionari S.A
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actionari S.A

Exista posibilitatea legala ca actionarii unei societati pe actiuni sa nu fie mentionati in certificatul constatator eliberat de registrul comertului si sa ramana astfel anonimi pentru public?
Parerea mea este ca se poate tine si de societate in conditiile art. 178 si 179 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata. Tinerea registrului actionarilor in conditiile art. 180 este in genere facultativa, exceptand cazurile strict prevazute de lege.
~ Conținut șters la cerere ~