Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obligatia de intretinere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obligatia de intretinere a copilului

Dupa divort, copilul ramane in intretinerea mamei cu obligatia tatalui de a achita pensia alimentara pana la terminarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 ani. Copilul termina facultatea anul acesta si implineste varsta de 24 ani. Daca se inscrie la master in toamna , mai este obligat tatal sa-i plateasca pensia alimentara?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi buna.
Buna ziua,

Da, tatal va avea in continuare obligatia de a intretine copilul, pana la finalizarea masterului dar nu mai tarziu de 26 ani.

Totusi, trebuie stiut ca daca copilul lucreaza si are venituri proprii, tatal nu mai are obligatia de intretinere si poate solicita in instanta incetarea platii pensiei