Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diplome absolventi Univ. Spiru Haret , 2009
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diplome absolventi Univ. Spiru Haret , 2009

Absolventa a Univ. Spiru Haret, promotia 2009, la forma ID, daca ne poate raspunde cineva : din moment ce peste 80 de persoane (absolventi iulie 2009), au castigat in instanta procesul contra MCETS, si Ministerul este obligat sa inainteze tipizatele de diplome de licenta, catre Univ. spre a fi completate, nu toti absolventii ar trebui sa castige aceste procese, existand un precedent?
Mentionez ca am absolvit Facultatea de Psihologie din cadrul Univ Spiru Haret, la forma ID, in iulie 2009.
Va multumesc.
Practica judiciara este neunitara .. precedentul judecatoresc nu constituie izvor de drept , din acest motiv exista posibilitatea ca unii sa piarda un litigiu asemnator cu altul in care s-a data castig de cauza reclamantului...
Precedentul nu este obligatoriu pt judecator, ceea ce poate ajuta ar fi un recurs in interesul legii dar acest recurs nu determina automat eliberarea diplomelor catre absolventi.
Doar un proces in instanta va ofera castig de cauza, mai ales ca au trecut deja 3 ani si nu s-a reglementat nimic in ceea ce ii priveste pe absolventii acestei universitati si situatia dvs nu poate ramane la infinit incerta.
DOMNILOR/ DOAMNELOR AVOCATI/ AVOCATE, referitor la randurile de mai sus:
- de ce nu se aplica principiul ERGA OMNES????
Astept un raspuns, multumesc!!
Exista, in acest sens, dosarul nr. 1873/2/2012 la Curtea de apel Bucuresti si are termen de judecata 06.09.2012.
Buna ziua
As dori sa iau legatura cu un avocat care a mai castigat proces/e privind eliberarea diplomelor de la Universitatea Spiru Haret
Multumesc anticipat