Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... executari silite pentru administratori firme in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

executari silite pentru administratori firme in insolventa

Buna ziua,

As avea doua intrebari .Firma se afla in insloventa din decembrie 2007.Inainte de intrarea in insolventa Adminsitratorul societatii a luat 2 credite de la o banca in valoare totala de 60.000 ron.BAnca respeciva s-a inscris la masa credala cu suma aceasta.Acum au facut somatie de executare pentru administratorul societatii pentru aceasta suma deoarece administratorul avalizase 2 BO pentru suma respectiva la luarea creditului.E ca si cum ar cere de 2 ori aceasi suma.
1.Este posibil asa ceva?
2.Daca administratorul societatii este asociat la o alta firma, firma respectiva poate fi ataca de aceste executari.Dar in cazul in care firma aflata in insolventa acum intra in faliment firma a care este asociat poate fi implicata ?
Multumesc,
mirela_man, utilizator
1. Da, este, banca joaca la doua capete, pentru a-si mari sansele de recuperare a sumei.
2. Actiunea indreptata impotriva administratorului se poate extinde si la actiunile detinute de acesta (implicit a dividendelor de incasat) intr-o alta societate.
csongi, utilizator
Referitor la punctul 1.
Este legal ? Si in cazul asta pot sa-si ia banii de 2 ori sau conteaza de unde isi recupereaza mai repede?
Referitor la punctul2.
E vorba doar de dividente sau si de bunuri ale firmei sau de creditari facute in firma asociata.

Multumesc,
mirela_man, utilizator
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce se poate face, daca exista o firma al carui asociat unic este o singura persoana(care a fost doar cu numele), in spatele afacerii s-a aflat o alta persoana care a decedat. Firma a fost bagata in insolventa de catre un furnizor la care s-a renuntat in 2007. Ce poate face administratorul firmei ca sa poata scapa de aceasta insolventa?
Va multumesc anticipat.
O zi cat mai placuta.

Cu respect.
CroitoruStefan, utilizator
La ce s-a renuntat?...la insolventa?
S-a renuntat la acest furnizor. Adik nu a mai beneficiat firma de serviicile lui.
Acum acest furnizor a chemat firma in instanta. Intrebarea este, ce se poate face ca administratorul firmei sa scape de insolventa. Sa vanda firma, sa o bage in faliment...
CroitoruStefan, utilizator