avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... posibilitatea pensionarii anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

posibilitatea pensionarii anticipate

Buna ziua,
Data nasterii este in 08.12.1956, am 31 de ani si 7 luni, vechime neintrerupta in munca. Pot iesi in pensie anticipata partiala si cu ce penalizare ? Sunt femeie, lucrez in sectorul bugetar (administratia locala), iar venitul la servici este deja o pierdere, avand in vedere ca fac naveta si benzina costa mai mult decat salariul.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:19, 10 Septembrie 2012
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 7 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Iulie la virsta de 55 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 7 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Iulie la virsta de 55 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 7 luni.*
Art. 65 din LEgea 263 din 2010
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
;;;;

(4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
Penalizarea la acest moment(septembrie 2012)este de 43,5% pentru cele 58 de luni de anticipare.
Pentru:
08/10/2012 este 42,75%
08/11/2012 42%
08/12/2012 41,25%
Ultima modificare: Luni, 10 Septembrie 2012
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata, incetarea contractului de munca buiavasi buiavasi buna ziua! as dori sa imi precizati si mie cand se poate pensiona anticipat o femeie nascuta in nov.1956 cu un stagiu de cotizare de 32 ani?mie mi s-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Pensionare marylin marylin sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv -care sunt ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata tudosevictorel tudosevictorel Buna ziua.Sotia mea este nascuta in data de 24 09 1957 si are vechime in munca de 35 ani. Cand poate iesi la pensie normal, anticipata,sau anticipata partial? ... (vezi toată discuția)