avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari intretinere

Fratele meu este restant la intretinere 15 luni circa 800 euro si acum asociatia face demersuri de chemare in judecata. Mi-a trimis mie o instiintare/somatie pentru ca sunt proprietar in indiviziune 50%. M-am aratat dispus sa platesc esalonat. Am urm. intrebari:
1. pot achita intai principalul (esalonat 6 luni) si apoi dobanda?
2. pot achita 2 intretineri restante si una la zi?
3. pot "negocia" penalitatile de 0,2% pe zi (sa le reduc)?
4. el nu are venituri si sotia lui are 500 lei pe luna. Ce posibilitati exista să primeasca ajutor de la primarie?
5. pot fi chemat eu in judecata, care nu locuiesc acolo? se poate executa locuinta?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: StanPatitulPensionar , utilizator 23:24, 13 Iunie 2012
procmarci a scris:
In ce baza se poate solicita ajutor de la primarie in acest caz, pe timpul verii?


Distinse coleg de forum ati interpretat eronat interesul autorului topicului
Acesta a precizat strict
el nu are venituri si sotia lui are 500 lei pe luna. Ce posibilitati exista să primeasca ajutor de la primarie?
,respectiv ca interesul sau vizeaza solicitarea si eventual obtinerea unui ajutor pe criteriul lipsei de surse/resurse financiare,fara a face referire la un ajutor pe timpul veri




procmarci a scris:

Sunteti coproprietar cu fratele care locuieste acolo si a acumulat restantele?


Da. 50% soţia şi 50% fratele ei.

Mulţumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restantierii din asociatiile de proprietari pricopaurora pricopaurora Va rog sa ma sfatuti cum sa procedez cu proprietarii apartamentelor din cadrul asociatiei care au restante la intretinere de peste 170 000.Fondul de ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorie de catre asociatie de proprietari vasilemb vasilemb Un locatar este dator la Asociatia de Proprietari, dar apartamentul este pe numele altcuiva. Cine trebuie actionat in judecata? Ce garantie avem ca si ... (vezi toată discuția)
Restantieri la plata cheltuielilor de bloc popanaid popanaid Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care este procedura legala prin care am putea sa-i determinam pe locatarii unui apartament de pe scara unui bloc ( sunt 15 ... (vezi toată discuția)