Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari intretinere

Fratele meu este restant la intretinere 15 luni circa 800 euro si acum asociatia face demersuri de chemare in judecata. Mi-a trimis mie o instiintare/somatie pentru ca sunt proprietar in indiviziune 50%. M-am aratat dispus sa platesc esalonat. Am urm. intrebari:
1. pot achita intai principalul (esalonat 6 luni) si apoi dobanda?
2. pot achita 2 intretineri restante si una la zi?
3. pot "negocia" penalitatile de 0,2% pe zi (sa le reduc)?
4. el nu are venituri si sotia lui are 500 lei pe luna. Ce posibilitati exista să primeasca ajutor de la primarie?
5. pot fi chemat eu in judecata, care nu locuiesc acolo? se poate executa locuinta?
Multumesc
procmarci a scris:
In ce baza se poate solicita ajutor de la primarie in acest caz, pe timpul verii?

Distinse coleg de forum ati interpretat eronat interesul autorului topicului
Acesta a precizat strict
el nu are venituri si sotia lui are 500 lei pe luna. Ce posibilitati exista să primeasca ajutor de la primarie?
,respectiv ca interesul sau vizeaza solicitarea si eventual obtinerea unui ajutor pe criteriul lipsei de surse/resurse financiare,fara a face referire la un ajutor pe timpul veri

procmarci a scris:

Sunteti coproprietar cu fratele care locuieste acolo si a acumulat restantele?

Da. 50% soţia şi 50% fratele ei.

Mulţumesc pentru răspuns.