Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical ingrijire copil bolnav cu varsta de 2 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical ingrijire copil bolnav cu varsta de 2 ani si 2 luni

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca medicul de familie imi poate elibera concediu medical pentru ingrijirea fetitei mele care are 2 ani si 2 luni si a fost diagnosticata cu amigdalita pultacee. Mentionez ca medicul de familie mi-a spus ca nu se mai acorda astfel de concedii decat pentru boli infectocontagioase gen varicela, rujeola, oreon s.a.
Va multumesc!
Multumesc mult pentru lamuriri.
Buna ziua,
Am primit un concediu medical al unui salariat, cu codul 09. Unde anume ar trebui sa regasesc CNP-ul copilului aflat in ingrijire pe perioada cat este bolnav? Nu e trecut pe concediu medical sau nu il regasesc eu.
Este o conditie esentiala, ca pe Bo sa fie trecut CNP-ul copilului?
Multumesc!
Bună seara, la un concediu medica pt îngrijirea copilului se calculează și zilele de sâmbătă și duminică dacă eu nu lucrez în weekend?
Potrivit art.10 alin.8 din OUG 158/2005, din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.