Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pedepse complementare si accesorii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pedepse complementare si accesorii

Buna ziua ! Am urmatoarea problema : printr-o s.p. o persoana a fost condamnata la 2 ani inchisoare si la pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor prev. de art 64 lit a , b, c Cp pe o perioada de 1 an. In baza art.71 Cp. i s-au interzis exercitarea drepturilor prevazute de art.64 lit. a, b, c . in baza art.81 Cp ,se dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe o perioada de 4 ani, potrivit art. 82 Cp. In baza art.71 alin. 5 Cp. se suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii conditionate a pedesei.
Intrebarea mea se refera la faptul ca ,asa cum inteleg eu trebuie incetat contractul individual de munca al persoanei respective , tinad cond ca nu este suspendata pedeapsa complementara in ceea ce priveste art. 64 lit. a, b, c.
Am primit si de la executari penale indrumarea de a pune in executare sentinta in baza art. 426 Cpc.
Aveti alta parere? Va rog ajutati-ma cu un sfat.
Pe perioada suspendării executării pedepsei care i-a fost aplicată înculpatului, sunt suspendate şi pedepselor accesorii , conform art. 71 , alin. 5 , Cod penal.
Tocmai de aceea s-a făcut menţiunea în dispozitivul hotărârii, pentru a se avea în vedere .
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru continuarea discutiei, aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde ".
Multumesc pentru intelegere.
dana manea a scris:

suspenadarea pedepselor accesorii pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inseamna ca pedepsele complementare nu se mai aplica?