Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota indiviza

Este corect ca valoarea cotei indiviza sa aiba o suma fixa intr-o luna si sa fie inmultita cu numarul de camere?
am pus 3 caci sant nr de camere.In bloc este un singur apart. cu 4 camere,restul cu 3 camere,iar eu stau in cel de 4 camere.
Nu este nimic gresit ,sumele de 11,28 si13,68 sat adunate cu restul sumelor de la celelelte cheltuieli. Nu este trecut nimic de genul % din 100%.
Iar pe coloana cu suprafetele este trecuta o suma de 1572,caci sant 41 ap cu 3 camere si 1 cu 4 camere,iar la total cota indiviza suma de 261,84 lei,, cheltuieli pe cata parte indiviza,,.
doina_dana, utilizator
Verificati din nou tabelul fiindca nu corespund cifrele: suprafata totala de 1572 corespunde la un ap. de 4 camere cu suprafata de 76 mp si 22 de 3 camere cu suprafata de 68 mp, nu la 41 de apartamente cu 3 camere si unul cu 4.

Adunati toate sumele de pe coloana cu cota parte indiviza fiindca, fata de cifrele care le-ati dat mi se pare ca s-a scris 13.68 in loc de 12.68. Daca este asa se vede imediat fiindca nu se inchide calcului si e o simpla eroare.

Ca sa va fie mai usor, daca aveti un aparat de fotografiat pozati lista si transformati-o apoi in tabel excel. 7 MP permit pozarea unui A4 in mod convenabil La mai putin faceti mai multe poze partiale.
Nu e gresit asa scrie la total mp si blocul este P+ 4+M,cu 4 ap.pe palier,exceptie la parter sant doar 3ap,iar suma scrisa la ap cu 4 camere este 13,68lei.
Am verificat si la SUtotala este2864mp,dar pe lista este trecut 1572 mp,iar la total cota indiviza este 476,16 lei,dar e trecut pe lista 261,84,iar cheltuielile totale pe cota indiviza sant 3,76 lei,iar la mine la 4 camere este scazuta apa meteoritica deoarece eu am apa separat de scara cu contract separat ,unde platesc si acea apa meteoritica,in fapt in acea luna de care vorbim este de 0,34 lei.
Daca fac poze listei nu stiu unde sa le trimit.
doina_dana a scris:

Am verificat si la SUtotala este2864mp,dar pe lista este trecut 1572 mp,iar la total cota indiviza este 476,16 lei...

Sunteti pe calea cea buna. Deja ati dat o cifra corecta si-aceasta este suprafata utila totala = 2864 metri patrati. Insistati si cititi cu mai multa atentie lista de plata afisata. Nu se poate ca sa fie suprafata utila totala afisata in metri patrati si cota indiviza afisata in lei, asa cum spuneti dumneavoastra.
Suprafata utila este 2864 m.p. iar fiecare apartament are afisat o suprafata utila a lui in metri patrati (68 sau 76 m.p. in cazul dumneavoastra) ori o cota indiviza care nu este altceva decat raportul procentual dintre 68 ori 76 si 2864 m.p.
Asadar cota indiviza afisata poate fi, in functie de apartament:
68:2864x100=2,37%
sau
76:2864x100=2,65%
Cititi cu mai mare atentie lista afisata si ajungem la adevar.

Ia faceti dv o poza si puneti-o aici pe site sa vedem si noi si poate o sa va ajute utilizatorii mai usor.
Aici pe avocatnet sau pe tinypic.com si ne dati linkul.