Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca renunt la judecarea cauzei pot sa recuperez taxa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca renunt la judecarea cauzei pot sa recuperez taxa judiciara de timbru?

Sint intr-un proces cu un SRL si am ajuns la concluzia ca patrimoniu este insuficient sa acopere creata. Am ajuns la concluzia ca este mai rentabil sa renunt la proces.
Intrebare: mai este posibil sa recuperez taxa de timbru judiciar?
Mentionez ca s-au judecat numai o sedinta si nu s-a intrat pe fond.
nu se poate recupera
Legea 146/1997, actualizata 2011, privind taxele judiciare de timbru:

Art. 23.-(1)Sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie, la cererea petitionarului, in urmatoarele cazuri:
a)cand taxa platita nu era datorata;
b)cand s-a platit mai mult decat cuantumul legal;
c)cand actiunea sau cererea ramane fara obiect in cursul procesului, ca urmare a unor dispozitii legale;
d)cand, in procesul de divort, partile au renuntat la judecata ori s-au impacat;
e)cand contestatia la executare a fost admisa, iar hotararea a ramas irevocabila.
f)in cazul in care instanta de judecata se declara necompetenta, trimitand cauza la un alt organ cu activitate jurisdictionala.
(2)In cazul prevazut la lit. d), se restituie jumatate din taxa platita, iar in cazul prevazut la lit. e), taxa se restituie proportional cu admiterea contestatiei.
(21)Abrogat prin alineatul din Legeanr. 202/2010incepand cu 25.11.2010.
(3)Dreptul de a solicita restituirea poate fi exercitat in termen de un an de la data nasterii sale.
(4)Cererea de restituire se adreseaza instantei judecatoresti sau, dupa caz, parchetului la care s-a introdus actiunea sau cererea .

Art. 24.-(1)Taxele judiciare de timbru platite prin aplicarea si anularea de timbre fiscale mobile nu se restituie.
(2)De asemenea, nu se restituie taxele judiciare de timbru platite pentru cereri si actiuni anulate ca insuficient timbrate.

Se poate gasi o cale prin care sa fie aplicabil art. 23, al. c sau f?
ion minca, utilizator
:) Nu, din pacate. Prevederile la care ati facut trimitere nu au legatura cu renuntarea la judecata. Pe de o parte, dispozitiile legale nu apar peste noapte ca sa ma exprim asa, astfel incat cererea dvs. sa ramana fara obiect (obiect = pretentia dvs.), iar, pe de alta parte, litigiul nu are cum sa devina de competenta unui organ cu activitate jurisdictionala.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc.
Nu ramine decit sa merg inainte cu modificarea cauzei.