Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CUM formulez un CV ptr angajare sa atraga atentia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CUM formulez un CV ptr angajare sa atraga atentia angajatorilor

CUM formulez un CV ptr angajare conform standardelor europene
Descarci de pe internet un formular de CV euro pass de aici:
[ link extern ]
Gasesti si instructiuni de completare.

Vedeti si aceste articole:
[ link extern ]

Eu i-am gasit pe unii foarte amabili. E adevarat ca le-am dat ceva bani, insa chiar mi-am facut ce imi doream
[ link extern ] /
Va marturisesc experienta mea (sunt angajat intr-un hipermarchet, cu studii superioare, si nimeni din cei angajati cu studii superioare, nu s-au angajat meritocratic (examen) sau legal (trebuind a fi anuntat postul in prealabil la AJOFM, plus alte formalitati pentru a se asigura egalitatea in sanse si tratament in domeniul muncii) ). Pe teritoriul Romaniei, stat de drept, constitutional, ce a ratificat Conventia Drepturilor Fundamentale ale Omului ('86 regimul Ceausescu, dealtfel singurul care a fost cel mai aproape de a si respecta aceasta conventie din ultimele 5 regime pe o durata de 25 de ani) singura metoda de profit este cea legala, iar interesele legitime ale persoanelor juridice de profit nu se pot infaptui decat legal. Faptul ca realitatea romaneasca este taman invers legii, este alta poveste

Singurele dati cand am fost angajat, functionarii angajatorilor care ma angajau au inteles ca le dau mita. Ceilalti care nu m-au angajat se asteptau fie la asa ceva, fie sa le dau un consemn cunoscut de angajatii firmei doar, fie recomandare (pile) din partea unui angajator din acelasi concern. Aceasta am constatat cu siguranta de-a lungul timpului. In zilele de azi s-a ajuns sa-ti ceara in fata chiar

Demonstrativ, am un portofoliu mai mare si mai relevant de peste 10 ori, decat orice alt programator IT de care am auzit sau intalnit. Evident atunci, nu conteaza ce stii, ci pe cine stii!

Salariul din CV nu se ascunde pentru a negocia un salariu mai mare, ci fiindca un salariu mic inseamna ca esti angajat pe un post indezirabil, sau, ai probleme cu angajatorul, caruia, natural, nu-i dai spaga, adica parandarat, fiindca "procedura", e, ca sa poti sa dai spaga, e sa ai un salariu bunicel...

Metoda de angajare pe posturi cu studii superioare sau la birou in Romania este:
1. Sa cunosti pe cineva pe interior care "garanteaza" pentru tine
2. Recomandari din interiorul concernului
3. Pilele nu ajung, eventual va trebui sa dai spaga, si prin urmare, trebuie fie sa etalezi un salariu bunicel in CV, care-ti sta drept referinta, fie sa te duci la interviu si te descurci apeland la interesul lor

Mentiune. Functionarii angajatorilor nu te cheama la interviu ca sa observe comunicarea non verbala si alte prostii, fiindca in fapt cei de la resurse umane nu-si cunosc profesia. Intrebati-i cum recunosc un sociopat (psihopat constient). Din cele 13 caracteristici nu au stiut sa-mi enumere 1, iar la noi, spre diferenta de lumea civilizata unde sunt 1 din 3 oameni, as estima minim 1 din 2, si, minim 80% dintre politicieni!
La interviu va cheama exact pentru a discuta despre interesul lor. Mi s-a intamplat chiar sa ma tina de vorba 2 ore, fara sa stiu de ce atunci, comunicandu-mi-se ca asteapta sa auda ceva specific de la mine. Cum am epuizat orice specific meritocratic, eram chiar nedumerit, si mai tarziu am dedus care e situatia reala, ca se asteptau sa le propun spaga

Cand am venit in Bucuresti, ma asteptam naiv ca 80% sa se angajeze pe spaga, dupa ce plecasem din Focsani, unde 100% se angajeaza pe spaga. In realitate, 100% se angajeaza pe spaga

Ca nota finala, spaga inseamna crima, prin propagarea unui sistem corupt care ostracizeaza valorile din societate. Daca doriti sa va mandriti ca aveti suflet vreodata, mai ganditi-va inainte sa dati spaga totusi, un lucru damnat de biserica de mii de ani...
justice123 a scris:

......

Cand am venit in Bucuresti, ma asteptam naiv ca 80% sa se angajeze pe spaga, dupa ce plecasem din Focsani, unde 100% se angajeaza pe spaga. In realitate, 100% se angajeaza pe spaga

Ca nota finala, spaga inseamna crima, prin propagarea unui sistem corupt care ostracizeaza valorile din societate. Daca doriti sa va mandriti ca aveti suflet vreodata, mai ganditi-va inainte sa dati spaga totusi, un lucru damnat de biserica de mii de ani...

Ati fost martor la savarsirea unor astfel de fapte de facetia stfel de precizari ? ...