Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre partaj si iesire minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre partaj si iesire minor din tara

Buna ziua!
As dori de la cei avizati doua raspunsuri:
- in cazul unui divort fara copii, partenerul ce are in proprietate un imobil dobindit inaintea casatoriei este obligat sa il supuna partajului bunurilor?

- pentru a calatori in una din tarile UE, un minor are nevoie de pasaport si trebuie sa fie insotit neaparat de parinti?

Multumesc anticipat celor ce vor avea amabilitatea sa imi raspunda.
1. Bunurile dobandite de unul dintre soti inainte de incheierea casatoriei sun bunuri proprii ale acestuia si nu sunt supuse partajului
2. La iesirea din tara minorul trebuie sa fie insotit de unul dintre parinti si poate avea fie pasaportul sau individual fie poate fi inscris in pasaportul unuia dintre parinti
La prima dvs intrebare, raspunsul este ca bunurile dobandire cu orice tirlu inaintea casatoriei sunt bunuri proprii ale sotului dobanditor.

In ceea ce priveste conditiile in care un monor poate calatori in strainatate, politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:

-este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;

- este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;

- este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

- este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal