Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor somaj

are drept la ajutor de somaj o persoana care face o facultate dupa 30-35 de ani dar nu isi gaseste de lucru imediat dupa ce si-a luat licenta?daca da, in ce conditii?Va multumesc.
1. Denumirea corecta si legala este indemnizatie de somaj.

2. Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj un absolvent (nu conteaza varsta) trebuie sa se inregistreze la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii (va prezenta si o adeverinta de la facultate in care se precizeaza data absolvirii).

3. Data absolvirii nu este data sustinerii licentei ci data terminarii ultimului an.