Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Medic ajuns la varsta de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Medic ajuns la varsta de pensie

Matusa mea medic primar neurolog a ajuns la varsta de pensionare si de la varsta de 2 ani este invalida - '' adica are un picior cu peste 10 interventii chirulgicale"- deplasandu-se cu greutate , cu ajutorul unui baston. Certificat de handicap a scos abia dupa 2000 dar are acte din care rezulta starea in care sa aflat inca de la varsta de 2ani .Acum daca iese la pensie, la limita de varsta poate beneficia de vreun avantaj financiar , in calcularea pensiei si daca DA in baza carei legi. Va multumesc pentru sfaturi
gradul de handicap gradul II , cotizatie timp de 40 de ani
Din punctul de vedere al legislatiei pensiilor, gradul de handicap nu aduce beneficii materiale. Singurul avantaj este cel prevazut la art. 58 din Legea nr. 263/2010 - reducerea varstei standard de pensionare pentru handicap preexistent calitatii de asigurat, insa inteleg ca in cazul matusii dvs. nu este cazul aplicarii acestui articol.