Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Insotitori pentru persoane cu deficiente fizice la ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Insotitori pentru persoane cu deficiente fizice la alegeri

Ce persoane au voie sa fie insotite in cabina de vot?
Legea 67/2004: Art. 86 - (1) Prezenta oricărei persoane în cabinele de vot, în afara celei
care votează, este interzisă.
(2) Alegătorul care, din motive temeinice, constatate de presedintele
biroului electoral al sectiei de votare, nu poate să voteze singur are dreptul să
cheme în cabina de votare, în scopul de a-l ajuta, un însotitor ales de el.
Persoanele care candidează în circumscriptia în a cărei rază teritorială se află
sectia de votare respectivă nu pot însoti alte persoane în cabina de votare în
scopul de a le ajuta să voteze.

Acum, care sunt motivele temeinice? Ca exemplificare: nu stie sa citeasca, nu vede, are o infirmitate fizica care il impiedica sa aplice stampila pe buletinul de vot, etc.
Treaba cu "nu stie sa citeasca" nu e motiv de a cere sa fie insotit in cabina de vot. E afisat, la intrarea in cladirea unde e amenajata sectia de votare, cate un exemplar din buletinele de vot si acolo se pot informa si consulta cu alte persoane, dar in cabina intra singur.