Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORTUL DE COMUN ACORD
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORTUL DE COMUN ACORD

de ce acte este nevoie pentru depunerea cererii,daca se poate si prin imputernicirea unei rude,dar in cazul in care cununia civila a fost facuta in alt oras sin alt judet,dar depunerea actelor se cere in orasul de domiciliu al unuia dintre soti? sunt zile anume pentru depunere? va multumesc
gi-jane2, moderator
Sotii merg personal la notariat pentru a divorta de comun acord.

Pentru depunerea actiunii in instanta de asemenea se merge personal, divortul fiind singura procedura judiciara la care partea este obligata sa participe, dat fiind caracterul ei personal. Nu poate exprima o alta persoana consimtamantul tau la desfacerea casatoriei tale.

Nu trebuie sa te temi de a merge in instanta sau de a promova aceasta actiune, existand mijloace legale de protectie.

De regula programul la registratura judecatoriei este zilnic, luni-vineri 10-13.
Actiunea de divort va fi insotita de originalul certificatului de casatorie.

Nu conteaza orasul unde a avut loc casatoria, competenta instantei este data de ultimul domiciliu comun al sotilor.

Data fiind situatia dvs va recomand sa va angajati un avocat care va va sfatui nu numai in legatura cu divortul, ci si cu celelalte mijloace legale de protectie pe care le aveti la dispozitie.
In functie de tipul de divort ce va avea loc va sunt necesare diferite acte.

1. Pentru divortul prin acordul partilor ( care este posibil cu sau fara copii minori rezultati din casatorie ),va sunt necesare urmatoarele acte:

Cererea de divort (de obicei se depune in doua exemplare. Se vor depune trei exemplare daca exista copii minori rezultati din casatorie pentru a se comunica si Autoritatii Tutelare)
Certificatul de casatorie, in original
Copii CI/BI ale ambilor soti
Taxa de timbru judiciar si timbru judiciar
Copie certificat de nastere al copiilor minori, atunci cand este cazul
Acte de proprietate ale bunurilor comune
Lista cu bunurile comune
Lista cu neintelegerile intre soti

2. Pentru divortul fara copii din culpa exclusiva a sotului parat, va sunt necesare urmatoarele acte:

Cererea de divort (de obicei se depune in doua exemplare )
Certificatul de casatorie, in original
Copie CI/BI reclamant ( daca se poate depuneti copie CI/BI sot parat )
Taxa de timbru judiciar si timbru judiciar
Certificat medico-legal ( in cazul violentelor )
Lista cu neintelegerile intre soti
Alte probe pentru a demonstra culpa sotului in destramarea casatoriei

3. Pentru divortul cu copii minori prin culpa comuna, va sunt necesare urmatoarele acte:

Cererea de divort (de obicei se depune in doua exemplare. Se vor depune trei exemplare daca exista copii minori rezultati din casatorie pentru a se comunica si Autoritatii Tutelare)
Certificatul de casatorie, in original
Taxa de timbru judiciar si timbru judiciar
Copie CI/BI reclamant ( daca se poate depuneti copie CI/BI sot parat )
Copie certificat de nastere al copiilor minori

4. Pentru divortul cu copii din culpa exclusiva a sotului parat, va sunt necesare urmatoarele acte:

Cererea de divort (de obicei se depune in doua exemplare. Se vor depune trei exemplare daca exista copii minori rezultati din casatorie pentru a se comunica si Autoritatii Tutelare)
Certificatul de casatorie, in original
Taxa de timbru judiciar si timbru judiciar
Copie CI/BI reclamant ( daca se poate depuneti copie CI/BI sot parat )
Copie certificat de nastere al copiilor minori
Certificat medico-legal ( in cazul violentelor )
Alte probe pentru a demonstra culpa sotului in destramarea casatoriei