Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... modernizare drum comunal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

modernizare drum comunal

Buna ziua! Intr-o sedinta de Consiliu Local format din 15 membri la care au lipsit 3 dintre acestia s-a discutat modernizarea unui drum comunal. Din cei 12 membri prezenti au votat 7 pentru, 1 impotriva si 4 abtineri. In conditiile date propunerea poate fii transformata in proiect ca, mai apoi, sa se obtina toate autorizatiile si fondurile necesare in vederea efectuarii lucrarii de modernizare prin asfaltare a drumului comunal respectiv? Multumesc frumos!
Art. 45 din Legea nr.215/2001:
(1) In exercitarea atributiilor ce ii revin consiliul local adopta hotarari, cu votul majoritatii membrilor prezenti, in afara de cazurile in care legea sau regulamentul de organizare si functionare a consiliului cere o alta majoritate.
(2) Se adopta cu votul majoritatii consilierilor locali in functie urmatoarele hotarari ale consiliului local:
a) hotararile privind bugetul local;
b) hotararile privind contractarea de imprumuturi, in conditiile legii;
c) hotararile prin care se stabilesc impozite si taxe locale;
d) hotararile privind participarea la programe de dezvoltare judeteana, regionala, zonala sau de cooperare transfrontaliera;
e) hotararile privind organizarea si dezvoltarea urbanistica a localitatilor si amenajarea teritoriului;
f) hotararile privind asocierea sau cooperarea cu alte autoritati publice, cu persoane juridice romane sau straine.
(3) Hotararile privind patrimoniul se adopta cu votul a doua treimi din numarul total al consilierilor locali in functie.