Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Votul Presedintelui C.J.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Votul Presedintelui C.J.

Conform Legii nr. 215/2001 :
1. consiliul judetean se completeaza cu presedintele ales, care are drept de vot;
2. presedintele CJ nu are calitatea de consilier judetean ;
3. in exercitarea atributiilor sale, consiliul judetean adopta hotarari cu votul majoritatii membrilor sai , daca legea nu prevede altfel;
4. hotararile privind patrimoniul judetului se adopta cu votul a 2/3 din numarul consilierilor judeteni in functie ;
5. o serie de alte hotarari ( pt buget, imprumuturi, etc. ) se adopta cu votul majoritatii consilierilor judeteni in functie

Intrebare :-/ :
votul presedintelui se ia sau nu in calcul pentru punctele 4 si 5, avand in vedere punctele 1-3...?
Va multumesc
1. In exercitarea atributiilor ce ii revin, consiliul judetean adopta hotarari cu votul majoritatii membrilor prezenti, in afara de cazurile in care legea sau regulamentul de organizare si functionare a consiliului cere o alta majoritate.
2. Consiliul judetean este compus din consilieri judeteni.
3. Presedintele CJ nu are calitatea de consilier judetean.

Pe cale de consecinta, hotararile consiliului judetean sunt luate numai de catre consilierii judeteni. Deci, presedintele CJ nu voteaza in sedintele CJ.
Este evidenta concluzia dvs, dar...aceeasi problema ...cum sa ii spui unui presedinte ales ca votul sau nu are nicio insemnatate pentru adoptarea anumitor hotarari ? este de neinchipuit pt acestia...doar sunt alesi de popor pentru a " aduce bunastarea" poporului tocmai prin votul lor...e de ras cu reglementari acestea in "domenii" destul de delicate...
legiuitorul a modificat in graba ( desi nu cred asta ) Legea 215/2001, aplicand un ctrl+c la reglementarile Consiliului Local ( parca art 42-46 , 48-54), urmat de un ctrl+v la cele ale Consiliului Judetean....rezultatul : circ...=D>...pur romanesc
Cred ca ar fi interesanta o mini-dezbatere a acestei probleme, dar nu este nimeni interesat de acest subiect...cum se cheltuiesc banii prin judetele tarii...
julien_slbz a scris:

Conform Legii nr. 215/2001 :
1. consiliul judetean se completeaza cu presedintele ales, care are drept de vot;
2. presedintele CJ nu are calitatea de consilier judetean ;

Dupa cum ati precizat, la punctul unu se precizeaza ca are drept de vot, chir daca nu are calitatea de consilier. Ca orice lege romaneasca, este interpretabila. Pentru multi este suficient sa citeasca punctul unu, restul e .... doar completare
OK...poate sa voteze, legea ii da dreptul...dar, la numaratoare, se ia in calcul votul sau pt acele hotarari ce se adopta doar de consilierii in functie ? :) ...