avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie angajat

Un angajat isi da demisia dupa o serie de pb cu angajatorul.
El prezinta demisia in masina la o intalnire pe teren cu angajatorul.
Angajatorul ia demisia si o aproba cu mentionarea termenului de preaviz, termen care nu era corect mentionat in demisie.
Se semneaza demisia, se aproba dar nu se da numar de inregistrare.

Dupa cateva zile angajatul se gandeste sa mai faca niste pb angajatorului si cere numar de inregistrare la cererea de demisie precum si o copie de la fisa postului si deasmenea o copie a contractului de munca.

Mentionez ca o copie a primit la angajare precum si fisa postului la semnat.
Angajatorul este obligat sa-i satisfaca cererile? Care din ele?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:33, 4 Iulie 2012
@ cerul

Legea prevede expres ca solicitarea trebuie sa se faca in scris ... referitor la numarul de inregistrare acesta este o conditie ad probationem si nu ad validitatem a demisiei dvs .. prin urmare,

Mentionez ca o copie a primit la angajare precum si fisa postului la semnat.


Daca nu se face dovada inmanarii unui exemplar a c.i.m., atunci exista posibilitatea de a solicita un exemplar .. In caz de refuz, salariatul poate sesiza ITM-ul.

art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
"Cererea scrisa" insemna si fax sau doar o cerere pe foaie trimisa prin posta sau depusa personal?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
cerul, utilizator
Cererea se poate trimite si prin fax .... Faxul poate face proba ca înscris sub semnătură privată atunci când se stabileşte cu certitudine primirea lui şi autenticitatea textului transmis destinatarului.
Ok angajatul a facut cerere prin fax dar el trebuie sa-mi semneze documentele si nu vrea sa ne intalnim. Sa le trimit prin fax nu voi avea semnatura de primire...nu vreau nici sa ajung la judecata desi el cam ma obliga la treaba asta.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Le puteti trimite prin fax .. in fax puteti sa-i solicitati sa va confirme ca a primit acele documente ...

Alte discuții în legătură

Demisie pirvuralucam pirvuralucam Buna ziua, sunt angajata la o firma, vreau sa demisionez, mi-am gasit in alte parte un post mult mai bun, am depus cererea de demisie, in contractul de ... (vezi toată discuția)
Modalitate incetare contract de munca Diaconu_D Diaconu_D Buna ziua, Un salariat vine si lasa demisia (se inregistreza) cu data de incetare a contractului 4 octombrie (respectand preavizul). Parcursul preavizul ... (vezi toată discuția)
Termen legal de aprobare a demisiei papelena papelena Sotul meu doreste sa plece de la actualul job ,prima data a vorbit cu sefa lui si sau gandit sa gandit sa o faca prin acordul partilor ,intre timp lucrurile ... (vezi toată discuția)