Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formare profesionala

In temeiul art. 194 Cm, angajatorul este obligat sa asigure participarea la programe de formare profesionala, intrebarea mea este formarea se poate realiza si de angajator, chiar daca nu este autorizat/ nu are formatori autorizati CNFPA?
Sau este obligatoriu ca formarea profesionala sa se faca doar prin intermediu sormatorilor autorizati?
Potrivit dispozitiilor art. 18 alin (3) si (4) din OG nr.129/2000, un angajator poate organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective. Certificatele au recunoastere nationala numai daca angajatorii sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala.

Astfel, un angajator care nu este autorizat ca furnizor de formare profesionala poate organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, dar certificatele de absolvire a cursurilor, in aceste situatii, sunt valabile numai in cadrul unitatii organizatoare a cursurilor de formare profesionala.