Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cale de atac proces servitute
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cale de atac proces servitute

Care este calea de atac la un proces de servitute?Adică după recurs mai urmează apel sau ICCSJ?
Dupa recurs nu poate urma apelul. In urma recursului sentinta este irevocabila, putand fi atacata cu contestatie in anulare - in conditiile prevazute de art.317 cod procedura civila - sau cu revizuire - daca se poate aplica una din prevederile art.322 din acelasi cod
La recurs se poate cere o noua expertiza topo sau alte înscrisuri sau practic ce se poate întâmpla?Mulțumesc!Dar după procesul pe fond poți face apel si abia apoi recurs?
gyg2007, utilizator
Potrivit art.305 Cod pr.civ, in instanta de recurs nu se pot produce probe noi, cu exceptia inscrisurilor, care pot fi depuse pana la inchiderea dezbaterilor. Daca insa, vi se admite recursul si se caseaza hotararea recurata, dosarul va fi trimis spre rejudecare la instanta competenta. La rejudecare se pot administra probe noi, intre care si o noua expertiza.